Achim Nica, marele doinitor cu glas de aur şi vers de dor al Banatului, s-a oprit din cântat. S-a oprit pentru totdeauna. Din grădina de la Obreja, nu se vor mai auzi privighetori niciodată, rădăcina dorului s-a stins la Obreja fiindcă Achim Nica a plecat puţin să se odihnească.
dacă nu s-at fi grăbit spre odihna veşnică, în 20 ianuarie, nea Achim ar fi împlinit 83 de ani.
Dar, nu a mai vrut să stea, nu a mai avut răbdare şi nu a mai vrut să suporte atâta suferinţă. În această dimineaţă, la ora 6, pe patul de suferinţă al Spitalului Municipal din Caransebeş, Achim Nica a plecat să se întâlnească cu eternitatea, el însuşi devenind eternitate şi amintire.
Vom reveni cu amânunte în funcţie de dorinţa familiei.
Tags achim achim nica banat doine doinitor gradina nica obreja
Citeste si
Primarul din Domașnea a trecut la evaluarea pagubelor și a dat declarații la Poliție
Primarul Ilie Mănescu , spune că 82 de ferestre şi uşi cu geam de sticlă …
Info CS