Clubul de inot „Resita 07” – locul VIII din 52 de cluburi

Clubul de inot Reşita 07, a obţinut locul VIII din 52 de cluburi participante la o importanţă competiţie ce a avut loc în Africa de norc, mai exact, în Tunisia. Clubul Reşita 07 a participat săptămâna trecută în zilele de 11-13 mai 2018 la ,,Tunisian Open Masters” ediţia a III a. Aceasta este o importanţă competiţie de înot masters și s-a desfșurat în Tunisia, Africa.

Cei 4 înotători masters de la „Reşita 07”, au obţinut 17 medalii şi un punctaj meritos care i-a clasat pe locul 8 într-un clasament pe cluburi din cele 52 participante. La concurs au fost prezenţi 230 de înotători din 23 de ţări.

Ibanisteanu Bogdan (categoria 25 -29 ani) a câştigat 7 medalii de aur în total: 6 la probele din piscină şi una la proba de ape deschise- 2000 m desfăşurată în mare. El a obţinut şi cea mai bună performanţă a concursului la proba de 50 m bras bărbaţi.

Laszlo Roxana (categoria 40-44 ani) a obţinut 4 medalii de aur la cele 4 probe la care a înotat.

Iana Dorina (categoria 65-69 ani) a câştigat 3 medalii de aur şi 2 de argint, iar

Madau Oana (categoria 40-44 ani) o medalie de bronz.

Aceasta participare a fost o premieră pentru înotătorii reşiţeni, deoarece până în prezent, nimeni nu a mai concurat pe continentul african. Concursul a fost foarte bine organizat în Complexul olimpic din capitala țării, oraşul Tunis.

A consemnat, Dorina Iana – „Clubul sportiv de înot Reşita 07”