Conferințele Regionale ale Societății Române de Diabet, Nutriție și Boli Metabolice de la Reșița

Conferințele Regionale ale Societății Române de Diabet, Nutriție și Boli Metabolice de la Reșița VIDEO

Municipiul Reșița a fost la sfârșitul săptămânii trecute, gazda ediției inaugurale a Conferințelor Regionale ale Societății Române de Diabet, Nutriție și Boli Metabolice, demers ce se adresează profesioniștilor care activează în afara centrelor universitare de medicină.

 

Societatea Română de Diabet, Nutriție și Boli Metabolice a lansat, la Reșița, seria Conferințelor Regionale, o platformă de educație medicală pentru specialiștii din domeniul diabetului zaharat care activează în afara centrelor universitare de medicină, pentru a contribui la îmbunătățirea practicii medicale, în beneficiul persoanelor cu diabet zaharat. Municipiul Reșița nu a fost ales întâmplător pentru a găzdui prima ediție a acestor conferințe.

În cadrul conferinței a fost anunțată lansarea în perioada imediat următoare a celei de-a doua ediții a studiului epidemiologic derulat la nivel național pentru evaluarea prevalenței diabetului în populația adultă din România.

Conferința de la Reșița a reunit atât specialiști în diabet zaharat cât și în domenii medicale conexe.

Citeste si

Primarul din Domașnea a trecut la evaluarea pagubelor și a dat declarații la Poliție

Primarul Ilie Mănescu , spune că 82 de ferestre şi uşi cu geam de sticlă …