Municipiul Reșița a fost la sfârșitul săptămânii trecute, gazda ediției inaugurale a Conferințelor Regionale ale Societății Române de Diabet, Nutriție și Boli Metabolice, demers ce se adresează profesioniștilor care activează în afara centrelor universitare de medicină.

În cadrul conferinței a fost anunțată lansarea în perioada imediat următoare a celei de-a doua ediții a studiului epidemiologic derulat la nivel național pentru evaluarea prevalenței diabetului în populația adultă din România.
Conferința de la Reșița a reunit atât specialiști în diabet zaharat cât și în domenii medicale conexe.
Info CS


