Euro și dolarul stagnează – Ce facem cu banii ?

Prudenţa arătată de investitorii de pe pieţele internaţionale, care așteptau votul din Parlamentul grec în privința noului plan de ajutor financiar, s-a reflectat și pe cea locală, leul depreciindu-se ușor față de euro și dolar.

Cursul monedei unice a crescut de la 4,4245 lei, minimul ultimelor două luni și jumătate, la 4,4288 lei.
Dimineața a fost favorabilă leului, cotațiile coborând de la 4,4120 la 4,4050 lei. Odată atins acest minim, care nu a mai fost înregistrat de la finalul lui aprilie, au apărut marcările de profit ale speculatorilor, cotațiile crescând până la 4,4320 lei. La ora 14:00, tranzacțiile se realizau la 4,4250 – 4,4280 lei.

Cursul dolarului american a crescut de la 4,0101 la 4,0174 lei, cotațiile lui din piața valutară fluctuând între 4 – 4,021 lei.
Media monedei elvețiene, care se tranzacționa pe piețele internaționale între 1,04 și 1,045 franci/euro, a scăzut de la 4,2456 la 4,440 lei.
Monedele din regiune se apreciau față de euro, cea poloneză la 4,128 – 4,138 zloți iar cea maghiară la 310,2 – 311,1 forinți.

Volatilitatea perechii euro/dolar s-a rezumat la 1,0987 – 1,1036 dolari, investitorii așteptând votul din Grecia dar și discursul pe care îl va ține astăzi Janet Yellen, președintele Rezervei Federale americane, în fața Comisiei de finanțe a Camerei Reprezentanților din SUA, care ar putea lămuri momentul creșterii dobânzilor în cea mai mare economie a lumii.

Atrage atenția un raport al FMI în care se consideră că va fi nevoie de o restructurare a datoriei suverane a Greciei, care să îi ofere o perioadă de grație de 30 de ani. Noul acord care așteaptă aprobarea Parlamentului de la Atena, are o valoare de 86 de miliarde de euro, care se adaugă celor 324 miliarde euro împrumutate anterior.

Sunt folosite date și informații disponibile până la ora 14:00

Pentru InfoCs.ro analist economic Radu Georgescu

Citeste si

Liniuțele îi vor costa foarte scump pe doi tineri

Participarea la întreceri neautorizate pe drumurile publice se pedepseşte de lege Polițiștii din cadrul Poliției …