Festivalul etniilor la Casa de Cultură din Oravita – octombrie 2023 VIDEO

Orașul Oravița a găzduit, la acest sfârșit de săptămână, Festivalul Etniilor, o sărbătoare a multiculturalității Banatului Montan. Evenimentul a reunit ansambluri, interpreți și formații de dansuri reprezentând etniile care conviețuiesc în spațiul bănățean.

Au fost două zile dedicate etniilor din Banat, la sfârșitul săptămânii trecute, pe Valea Carașului, la Oravița. Aici s-a desfășurat o nouă ediție a Festivalului Etniilor, manifestare ce promovează diversitatea culturală și toleranța multietnică din Caraș-Severin.

Festivalul a fost organizat de Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Caraș-Severin, Asociația Nevo Parudimos, Consiliul Județean Caraș-Severin, Primăria și Consiliul Local Oravița și a beneficiat de sprijinul financiar al Agenției Naționale pentru Romi, în cadrul proiectului Toler-ART.

Citeste si

Accident cu doi răniți grav și trafic blocat pe DN6 la Topleț VIDEO

Azi, în jurul orei 14:01, polițiștii din cadrul Biroului Drumuri Naționale și Europene Caraș-Severin fost …