Polițiștii rutieri au intervenit la un accident rutier produs pe raza localității Armeniș soldat cu victime.
Cercetarea efectuată la fața locului a indicat faptul că un bărbat, în timp ce conducea un autoturism din direcția Caransebeș spre Orșova, nu a păstrat o distanță corespunzătoare față de autovehiculul din fața sa care a oprit pentru a vira la dreapta și a intrat în coliziune cu acesta. Conducătorul auto care a provocat accidentul nu a oprit, ci și-a continuat deplasarea, iar într-o curbă la stânga nu a redus viteza, a părăsit partea carosabilă și s-a răsturnat.
Bărbatul a demontat plăcuțele de înmatriculare și a părăsit locul accidentului cu alți doi ocupanți ai mașinii. Verificările polițiștilor au scos la iveală cu la volanul mașinii se afla M.ION, în vârstă de 33 de ani, dar nu posedă permis de conducere.
Din autoturismul care a virat la dreapta și a fost acroșat, a rezultat rănirea ușoară a pasagerei C.GEORGETA, de 53 de ani, care a fost transportată la Spitalul din Caransebeș pentru îngrijiri medicale refuzând internarea.
De asemenea din autoturismul condus de M.ION a rezultat rănirea gravă a pasagerilor T.VASILE, de 28 de ani, T.ALEXANDRU, de 22 de ani și rănirea ușoară a lui R.SABIN, de 19 ani. Toți trei au rămas internați la Spitalul de Urgență Caransebeș.
ÃŽn cursul zilei de 08.01.2012 M.ION, s-a prezentat la Secția 3 de Poliție Rurală Teregova declarând că nu posedă permis de conducere, dar el a condus autoturismul înmatriculat în străinătate implicat în cele două accidente, după care a părăsit locul accidentului luând și plăcuțele de înmatriculare.
Polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care nu posedă permis de conducere, vătămare corporală din culpă și părăsirea locului accidentului fără încuviințarea poliției.
Info CS