Prinsi la pescuit ilegal pe Dunare

Politistii de frontiera din cadrul S.P.F.Moldova Veche au retinut doi cetateni sarbi care pescuiau ilegal in apele teritoriale ale Romaniei

In data de 06.01.2012, in jurul orelor 07:00, Â patrula politiei de frontiera a observat cu ajutorul camerelor de supraveghere pe Dunare o ambarcatie cu motor pe directia localitatii Moldova Veche, in apele teritoriului romanesc. In interiorul ambarcatiei se aflau doua persoane care pescuiau utilizand plase si diferite unelte.

Astfel, echipajul de la supraveghere a luat legatura cu echipajul ambarcatiei politiei de frontiera, care s-a deplasat in zona. Acestia din urma au retinut cele doua persoane care nu vorbeau limba romana si nici nu aveau asupra lor vreun document de identitate si le-au condus la sediul sectorului Moldova Veche pentru verificari.

Persoanele prinse la pescuit au fost identificate ca fiind M.D., in varsta de 65 ani si S.J., de 52 ani, cetateni sarbi, de sex masculin, care pescuiau ilegal in apele teritoriale ale Romaniei.

Din declaratiile facute in prezenta interpretului, cei doi si-au justificat fapta afirmand ca s-au deplasat in apele Romaniei pentru a strange plasele purtate de vant si de curentii fluviali.

In consecinta, celor doi sarbi li s-a intocmit lucrare penala pentru infractiunile savarsite si urmeaza a fi inapoiati autoritatilor vecine, conform prevederilor legale.

Citeste si

Întreruperi temporare ale furnizării apei potabile în Bocșa Română, în data de 6 august 2026

S.C. AQUACARAȘ informează cetățenii din Bocșa Română că, potrivit notificăriitransmise de operatorul Rețele Electrice, în …