VIDEO Folositi-va de drepturile legale – Farmaciile sunt obligate sa aduca un medicament comandat

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate atrage atenția pacienților că își pot primi medicamentele care lipsesc din farmacii, printr-o simplă cerere. În ultima perioadă tot mai multe medicamente ieftine nu se mai găsesc pe piață, și astfel pacientul este nevoit să le cumpere pe cele mai scumpe. Însă multă lume nu știe că o farmacie este obligată să aducă medicamentul solicitat, dacă pacientul înregistrează o cerere scrisă.

Pacienții din Caraș-Severin se confruntă tot mai des cu lipsa medicamentelor ieftine din farmacii. De la ieftinirea acestora, multe farmacii nu le mai au pe stoc, deoarece nu sunt rentabile. Atunci le înlocuiesc cu medicamente mai scumpe, care au aceeași substanță activă. Din această cauză, deși sunt compensate, pacienții ajung să scoată mai mulți bani din buzunar. Medicii de la Casa Județeană de Asigurări de Sănătate le amintesc cărășenilor că în această situație ei au dreptul să solicite în scris, de la farmamcie, medicamentul cel mai ieftin. Farmaciile, la rândul lor, sunt obligate prin lege să răspundă solicitării.

Printr-o hotărâre de Guvern de la finalul lunii iulie, încă 21 de medicamente au intrat pe lista celor compensate și gratuite. 12 dintre acestea sunt medicamente prescrise prin Programul național de oncologie. Măsura are scopul să asigure accesul la tratament cu medicamente noi, inovative, pentru cât mai mulți pacienți diagnosticați cu afecțiuni pentru care sunt indicate aceste medicamente.

De asemenea, au fost introduse pe listele medicamentelor compensate și gratuite molecule destinate următoarelor categorii de boli: scleroza multiplă, spondilita ankilozantă, diabet zaharat, boală pulmonară obstructivă cronică, fibroză pulmonară idiopatică, keratoză actinică, prevenirea bolilor cardiovasculare majore și angina pectorală cronică.

Citeste si

Uzina de Construcții de Mașini din Reșița după 255 de ani de la inaugurarea sa VIDEO

Actuala – sau ce a mai rămas din uzină, a fost fondată în 3 iulie …