Campionatul Național de Înot Masters 2016 a adus pentru Reșita 91 de medalii

Campionatul Național de Înot Masters 2016 a adus pentru Reșita 91 de medalii. Timp de două zile, Reșița a găzduit, la Bazinul Olimpic din Complexul municipal de sport și sănătate ”Ioan Schuster” Campionatul Național de Înot Masters 2016 – ediția a VIa. Peste 100 de înotători cu vârste cuprinse între 25 și 87 de ani din 13 cluburi de înot din țară, au luat startul în 20 probe individuale și 6 ştafete.

La deschiderea festivă a acestei importante competiţii a participat noul primar ales al Resitei: domnul Ioan Popa un susţinător și practicant al activităţilor sportive.

Membrii Clubului Sportiv de Înot Reșița 07 au câştigat 92 de medalii: 52 de aur, 28 de argint și 12 de bronz prin cei 29 de participanţi. Din lotul masculin format din 18 înotători au câștigat mai multe titluri de Campion național la înot masters următorii: Ion Adrian (categoria 50-54 ani) 6 titluri naționale, Nuteanu Teodor (categoria 60-64 ani) 5 titluri naționale, Bogdan Traian (categoria 65-69 ani) 4 titluri naționale, Buzatu Valeriu (categoria 55-59 ani) și Colţă Andrei (categoria 35-39 ani) câte 3 titluri naționale. Deși a fost la prima sa participare la un Campionat naţional de înot masters Preda Gheorghe (categoria 45-49 ani) a obținut 2 titluri de campion național. Lotul feminin format din 11 femei s-a evidenţiat prin: Stoica Maria (categoria 25-29 ani) 5 titluri naționale, Pau Iudiţa (categoria 55-59 ani) 4 titluri naționale, Iana Dorina (categoria 60-64 ani) 4 titluri naționale, Demenyi Yvonne (categoria 45-49 ani) 2 titluri naţionale.

Prima reuniune a concursului , cea de sâmbătă 11 iunie 2016 s-a bucurat și de vizita neaşteptată a domnișoarei Camelia Potec, preşedintele Federației Romane de Nataţie şi Pentatlon Modern, campioană la Jocurile Olimpice de la Atena din 2004, care a dorit să-și arate susţinerea pentru înotul masters prin prezenta la cea mai importanța competiție de înot masters din România.