Comuna din Caraș Severin unde nu s-au mai născut copii de ani buni VIDEO

Un nou record negativ pentru România. Potrivit datelor transmise de Statistică la începutul acestei săptămâni, în 2024 au venit pe lume sub 150.000 de copii, cei mai puțini din ultima sută de ani. Mai mult decât atât, sunt localități în țara noastră, printre care și Brebu Nou din Caraș-Severin, unde nu s-a născut niciun copil în ultimii ani.

Comuna Brebu Nou din Caraș-Severin are natalitate zero de foarte mulți ani însă situația ei este una mai specială. Cele două localități care o alcătuiesc, Brebu Nou și Gărâna au fost locuite exclusiv de etnici germani care, după 1989 au emigrat masiv în țara de origine, iar proprietățile lor au fost achiziționate preponderent de timișoreni care le-au transformat în case de vacanță. Oficial, comuna mai are 166 de locuitori, dar cei care locuiesc permanent aici sunt mult mai puțini. Tanti Vavi este unul dintre puținii etnici germani care mai locuiesc în Brebu Nou.

Ocoliș, Râmeț (ambele din Alba), Brebu Nou (Caraș-Severin) sau Bătrâna (din Hunedoara) sunt localități unde din 2021 nu a mai venit pe lume niciun copil. Tot în Alba, la Ceru Băcăinți, în ultimii 3 ani s-a născut un singur copil. La fel și în Bunila (Hunedoara).

Comentarii

comentarii