În fiecare an, în cea de-a doua duminică a lunii mai sărbătorim Ziua Tatălui, marcată la date diferite în numeroase state, această zi a fost recunoscută oficial în România în anul 2009.
Este un prilej extrem de emoționant pentru mine ca tată, fiindcă știu ce înseamnă să trăiești pentru a-ți vedea copilul fericit și împlinit, dar și ce responsabilitate implică pentru a-i fi exemplu și mentor… în a-i netezi calea în viață.
Știu cât de prețios este timpul petrecut cu fiica și nepoțica mea, cât de mult o face fericită, cât de mult contează să îi fiu prieten… în aceeași măsură în care îi sunt și părinte.
Niciodată un bărbat nu e mai mult un bărbat ca atunci când devine tată.
Se spune că Dumnezeu a luat puterea muntelui, majestatea copacului, căldura soarelui, calmul mării liniștite, sufletul generos al naturii, înțelepciunea anilor, bucuria dimineților de primăvară, răbdarea eternității, apoi Dumnezeu a combinat toate aceste calități și a știut că este gata capodopera lui, pe care a numit-o Tata.
La mulți ani, dragi tați! Respect pentru devotamentul și implicarea pe care le arătați zilnic!
Ion Marcel Vela-un tată și un bunic fericit!
Info CS