La Resita a avut loc Campionatul Naţional Şcolar de înot

Speranţele înotului românesc şi-au dat întâlnire la Reşiţa, la ediţia din 2016 a Campionatului Naţional Şcolar de înot, competiţie care se desfăşoară de câţiva ani în municipiul de pe Bârzava.
250 de înotători şi 50 de antrenori de la 20 de grupări sportive şi-au dat dat întâlnire în weekend la bazinul olimpic din cartierul reşiţean Govândari, acolo unde s-au dat lupte grele, atât pentru medaliile naţionale puse în joc, cât şi pentru timpi cât mai buni. Pentru VIDEO da clic pe pictograma de mai jos.
Din partea Clubului Sportiv Şcolar din Reşiţa au intrat în concurs 18 înotători, bilanţul final al gazdelor fiind de 14 medalii: şapte locuri I, două locuri II şi cinci locuri III. Performerul delegaţiei reşiţene a fost Erwin Schmelas, care şi-a trecut în palmares patru locuri I, la 50 şi 100 m liber şi 50 şi 100 m spate. Foarte bune au fost şi rezultatele Robertei Baciuna, care a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la 50 m bras, s-a clasat a doua la 50 de m fluture şi a obţinut două locuri III, la 50 m spate şi 100 m bras. Tot la individual, Denis Popescu a obţinut un loc II la 100 m spate şi un loc trei la 50 m spate, iar Briana Alexandru a urcat pe treapta a treia a podiumului la 100 m spate. În plus, ştafeta de fete compusă din Briana Alexandru, Roberta Baciuna, Celine Berger şi Vanessa Voina şi-a trecut în cont două locuri I, la 4×50 mixt şi 4×50 liber, iar ştafeta de băieţi, în componenţa Denis Popescu, Flavius Ciobanu, Dorin Lighezan şi Erwin Schmelas, a urcat pe treapta a treia a podiumului la 4×50 liber. Un bilanţ bun, care a plasat Clubul Sportiv Şcolar din Reşiţa pe locul patru în clasamentul general al grupărilor sportive.

În această ierarhie, locul I a fost ocupat de Colegiul Naţional Emil Racoviţă din Bucureşti.

Imagine si fotografie – arhiva personala Calin Schmelas.