Liga a III a de fotbal – Voința Lupac a pierdut prima manșă a barajului: 1-5 la Timișoara

În prima manșă a barajului pentru promovarea în Liga a III-a de fotbal, campioana județului Caraș-Severin, Voința Lupac a fost zdrobită sâmbătă seara, pe Stadionul Știința din Timișoara, de campioana județului Timiș. Liga a III a de fotbal – Voința Lupac a pierdut prima manșă a barajului: 1-5 la Timișoara s-a impus clar, cu 5-1, după ce cărășenii deschiseseră scorul în minutul 3, la primul șut pe poartă, autorul golului fiind Mezin.

ASU Politehnica Timișoara a atacat tot mai insistent, iar la pauză tabela indica 1-1, după ce gazdele reușeau egalarea prin Drăghici, în minutul 18, cu un șut la colțul lung. După pauză, ASU Politehnica se dezlănțuie și marchează gol după gol, distanțându-se clar pe tabela de marcaj, fără prea mari șanse pentru Voința Lupac în returul din Caraș-Severin de sâmbăta viitoare.

Echipa timișoreană a trecut în avantaj în minutul 58, când a înscris Adrian Ilie, apoi Drăghici a marcat alte două goluri (min. 61 și min. 84, ultimul din penalty), pentru ca Gavriluță să ducă scorul la 5-1 în minutul 86. Se putea încheia chiar 6-1, dar Drăghici ratează în final un penalty, portarul Petruț intuind scărița timișoreanului. Din minutul 83, Lupacul a jucat în zece oameni, după eliminarea lui Costachi, pentru faultul în careu în postură de ultim apărător.

Au jucat pentru Voința Lupac: Petruț – Costachi, Vișatovici (min. 60, Creangă), Dömöndi, Oncică, Mezin (min. 90+1, Nicolici), Lazarovici, Străin, Marta, C. Moți (min. 56, Loba), Tîrbăț.

Manșa retur va fi sâmbătă, 27 iunie, de la ora 17.30, la Lupac.