Târgul de primăvară de la Neu Werk – La Bocșa tradiția merge mai departe VIDEO

Acest târg, cândva cel mai mare târg de cai din vestul țării, se ţine anual, dar strict în luna mai şi la el participă crescători de animale, dar și producători agricoli, preparatori de produse alimentare tradiționale, meşteşugari, comercianţi din Bocşa, dar si din judeţ sau din ţară.

După ce a fost închis de comuniști în urmă cu vreo 40 de ani, târgul a fost redeschis în anul 2013 de administrația publică locală a Bocșei. Și tradiția a mers mai departe an de an atrăgând tot mai mulți comercianți și cumpărători. Astfel, sâmbătă la ora 11, aproape că nu mai aveai loc să pui un stand sau o căruță în tot târgul. În plus, participanții – fie ei vânzători sau cumpărători ori simpli gură – cască, nu plătesc un leu. Totul este gratuit, comercianții având obligația să lase locul curat. Numărul comercianților a fost așa de mare încât o parte dintre ei și-au pus standurile de marfă pe marginea drumului spre târg.

Deschiderea târgului a făcut-o – așa cum șade bine unei gazde, primarul orașului, Mirel Patriciu Pascu, alături directorul Casei de Cultură Bocșa, Dan Liuț.

Și în acest an, crescătorii de cai au făcut un adevărat spectacol cu cabalinele lor. Mulți au venit cu caii la târg doar pentru a prezenta animalele, doar pentru ,,a se lăuda” cu ele. Și au avut cu ce. Pe lângă cai, târgoveții au vândut sau cumpărat pui de găină, de rață, iepuri, câini de pază, dar și păuni și bibilici.

Pe lângă crescătorii şi producătorii din Bocşa, anul acesta au fost prezenţi meşteşugari din Reşiţa cu hamuri, curele, chimire, coşuri din nuiele, fierari din Zalău cu clopote și potcoave pentru vite, hamuri și chiar artiști artizani, cioplitori în lemn.

Ca de obicei, un punct aparte în desfășurarea târgului, l-a constituit expoziția de produse culinare tradiționale: de la mălaiul în țest și până la brânzeturi, zacuscă de ghebe, mezeluri din oaie și capră și tradiționalii mici din casă și de casă. Nu au lipsit răchia de Banat și sucul natural de mere de la Cornereva. Totul ,,tămâiat” cu fumul grătarelor cu mititei și alte bunătăți ce sfârâiau deasupra cărbunilor roșii. Și cine a mai pomenit preparate la grătar fără berea de rigoare?! Problema aceasta a fost rezolvată de comercianții care au adus mai multe feluri de bere – la halbă, la ,țap” sau la sticlă.

Organizatorii evenimentului au fost Primăria și Consiliul Local al orașului Bocșa alături de Direcția Agricolă a județului Caraș Severin și Casa de Cultură Bocșa. Târgul a fost – și acum – a redevenit unul dintre târgurile de renume în zona de vest a României si chiar poetul dialectal al Bocșei, Tata Oancea, a scris o poezie despre „Târgul mare” de la Bocșa.

Citeste si

Mare petrecere de Ziua Copilului în parcul din centrul istoric al stațiunii Băile Herculane VIDEO

Peste 200 de copii, însoțiți de părinți, bunici, mătuși, unchi și frați mai mari, au …