Fratele antrenorului de handbal Bogdan Ionuț Bosioc, Valentin Bosioc a reușit o performanță extraordinară, devenind Campion Musclemania Paris la prima participare.
487628_509758505757037_1795849310_n
În timp ce fratele lui pregătea câteva grupe de fete la handbal în Bocșa, Valentin a devenit vicecampion național și campion la Musclemania Paris, la culturism clasic, acesta fiind cel mai prestigios eveniment de gen din Europa. La ediția de anul acesta au participat peste 200 de participanți, dintre care Valentin Bosioc a reușit să ocupe cel mai înalt loc pe podium, la categoria lui, la competiția organizată de Federația americană Musclemania & Fitness Universe.
musclemania-2-1
Prima competiție oficială de anul acesta la care a ocupat un loc pe podium a fost Campionatul Național de Culturism și Fitness – etapa zonală, în luna martie, la care bocșeanul nostru a ocupat locul 3, loc care i-a asigurat participarea la faza națională a competiției, fază în care, la sfârșitul lunii septembrie, a ocupat treapta a doua a podiumului, devenind astfel vicecampion la culturism clasic, la prima participare la un campionat național. Cel de-al treilea concurs a fost Musclemania Paris, la care urmând ascensiunea pe podium la celelalte concursuri, Valentin a ocupat prima poziție la categoria lui, devenind Campion Musclemania la Paris, o titulatură extrem de importantă, la cel mai mare eveniment de acest fel din Europa.