VIDEO Castigatorul ia totul – Resitenii au facut istorie la Triatlon si au luat locul intai

A fost a VIII a ediţie a X Man România (varianta IronMan , doar că nu se numeşte aşa) , este o competiţie internaţională foarte dură unde îţi testezi cu adevărat limitele sportive şi ca om , şi s a desfăşurat la Oradea. Echipa noastră s a numit „Team One Reşita” şi a fost compusă din Ibanisteanu Bogdan (înot), Dragoş Manolea (ciclism) şi Florin Logofatu (alergare). Am participat la cea mai lungă şi grea probă, Iron Distance, care era compusă din 3800 m înot, 180 km ciclism şi 42,2 km alergare.

A fost pentru prima dată când participăm la această competiţie internaţională împreună. Anul trecut am participat pentru prima dată în această formulă la prima ediţie a Triatlonului Lacului Văliug , pe care am şi câştigat-o. Proba de înot a avut loc în lacul Salbagiu de munte , proba de ciclism pe şosea iar alergarea la fel- pe asfalt în centrul oraşului. Primul care a intrat în concurs am fost eu la înot (la ora 7 dimineaţa) în probă de 3800 m înot pe care am terminat o în 59 min şi 30 secunde, fiind primul care am ieşit din apă şi singurul care am făcut sub o oră. I-am predat ştafeta lui Dragoş care a pedalat distanţă de 180 km în 5 ore şi 53 de minute, iar mai apoi, a intrat în concurs Florin care a alergat distanţă de 42,2 km în 3 ore 38 min.

Timpul nostru total a fost de 10 ore 32 min şi 23 secunde. Am reuşit să terminăm primii, câştigând detaşat faţă de locurile 2 şi 3. Pe locul 2 a fost o echipă din Oradea cu timpul de 12 ore 45 min 29 sec , iar pe locul trei o echipă din Bucureşti cu timpul de 13 ore 21 min 29 sec! Ne bucurăm foarte mult pentru acest rezultat, ne bucurăm că am reuşit să facem oraşul Reşita cunoscut pe harta triatlonului naţional şi internaţional şi speram să nu ne oprim aici cu astfel de rezultate deşii costurile la aceste competiţii sunt destul de mari.