VIDEO FOTO România a învins Italia, în preliminariile CE de Handbal

Atmosferă incendiară în Sala Polivalentă Reșița unde, în această după-amiază, naționala de handbal masculin a României a întâlnit Italia în ultimul meci al grupei C din primul tur al preliminarilor Campionatului European de Handbal din 2018. Elevii lui Aihan Omer au făcut instrucție cu italienii, impunându-se cu 44 – 25 (25 – 13). O victorie categorică, care arată diferența de valoare dintre cele două reprezentative.
La cum au jucat oaspeții în meciul de astăzi, cu siguranță că și o echipă din prima ligă românească ar fi reușit să se impună. Nu spunem acest lucru pentru a diminua din meritele echipei naționale, ci doar să nu ne îmbătăm cu apă rece înaintea confruntărilor grele care abia de azi înainte vor veni.

Spre meritul lor, jucătorii noștri au luat meciul în serios, chiar dacă veneau după o victorie obținută în deplasare, în Italia, cu 28 – 22. În min. 4 conduceau cu 4-0, în min. 15 cu 12-5, iar în min. 20 marcaseră deja 18 goluri. La pauză, diferența ajunsese la zece goluri, România conducea cu 23-13.

În partea a doua a meciului handbaliștii noștri au menținut tempoul, în ciuda căldurii insuportabile, și în min. 38 conduceau cu 30-16. Cu opt minute înainte de finalul partidei, am condus cu 40-20, o diferență care se întâlnește mai rar la acest nivel de competiție europeană, pentru ca îm min. 60 tabela să arate 44-25.

Pentru echipa noastră au marcat Csepreghi 8 goluri, de departe cel mai bun jucător de pe teren, Mihalcea 7, Grigoraş 4, Toma 4, Novanc 3, Racoţea 3, Onyejekwe 3, Criciotoiu 3, Mocanu 3, Fenici 2, Buricea 2, Ghiţă 1, și Iancu 1.

La finalul partidei, Filiala Caraș-Severin a Academiei Olimpice i-a înmânnat o plachetă lui Aihan Omer, în semn de respect pentru întreaga sa activitate de antrenor.