Forțele Detașamentului de Pompieri Reșița au intervenit pe parcursul nopții de vineri la 4 incendii, trei de vegetație uscată și unul la un complex de locuințe din Reșița. Incendiul de vegetație izbucnit pe raza comunei Lupac – localitatea Clocotici se manifesta pe o suprafață de aproximativ 65 ha, cu mai multe focare la distanțe mari unul față de altul. Un alt incendiu de vegetație se manifesta pe o suprafață de 800 m2 în zona cartierului Secu din Reșița, iar al treilea pe o suprafață de 3000 m2 pe DN 58B – cartier Moniom. Pentru lichidarea acestor incendii s-a intervenit cu pliciurile și lopețile din dotare, din cauza terenului accidentat care nu permitea accesul autospecialelor. Cauza probabilă de producere a fost, la toate aceste incendii, focul deschis în spații deschise.
În jurul orei 03.44, trei echipaje de stingere și unul SMURD s-au deplasat de urgență pe str. Laminoarelor din Reșița pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la un complex de locuințe – imobil cu 4 apartamente. La momentul sosirii forțelor de intervenție, incendiul se manifesta violent, cu flacără, și emana fum gros și înnecăcios din cauza materialelor de construcție cuprinse de flăcări.
Incendiul, provocat se pare, de un scurtcircuit electric, a distrus în totalitate una din locuințele imobilului și a afectat acoperișul unei alte locuințe pe o suprafață de 5m2.
Info CS












Focul pus intenționat este cauza! De către cei care au obligația de a curata pășunile !