Copiii înotători ai Reşiţei se remarcă la concursuri naţionale şi internaţionale

P1070343Week-end cu emoţii şi multă muncă pentru înotătorii de la CSS Reşiţa la Campionatul Naţional Şcolar organizat chiar în municipiu.
Campionatele Naționale Școlare de înot s-au desfășurat timp de două zile la Reșița, în bazinul olimpic din Complexul Municipal de Sport și Sănătate. Au participat 18 cluburi cu 300 de sportivi. Înotătorii reşiţeni au obţinut 13 medalii, cu 7 clasamente pe loul doi la diferite probe şi 6 locuri trei obţinute de copii de la CSS Reşiţa.
S-au clasat pe locul doi în concurs: Andrei Bugariu (50 m liber), Lorena Borca (50 și 100 m bras), Dorian Burciu (50 și 100 m fluture), Rebeca Ciuciuc (100 m liber) și Ioan Meda (50 m spate).
Iar pe locurile trei s-au situat sportivii: Rebeca Ciuciuc (50 m liber), Ioan Meda (100 m spate), Andrei Bugariu (50 m fluture și 100 m liber), Dorian Burciu (50 și 100 m spate).
Toți sportivii reșițeni medaliați la această competiție sunt pregătiţi de către antrenoarea Adina Schuster.
Concursul naţional a fost organizată de Ministerul Tineretului şi Sportului, singura organizată de către minister, Ministerul Educaţiei, Direcţia Judeţeana pentru Sport şi Tineret Caraş-Severin, CSS Reșița, Inspectoratul Școlar Județean Caraș-Severin.
Tot la sfârşitul săptămânii copii de la CSS Reşiţa antrenaţi de data aceasta de Nadia Câmpan, au participat la un concurs internaţional (Lefkos Tir) în Grecia, la Salonic, un concurs la care au participat 7 copii de la clubul reşiţean şi au câştigat 5 medalii prin Roberta Baciună locul II (50 m bras) şi Popescu Denis (50 m spate) şi 3 locuri III: Vuia Robert (200 m mixt), Popescu Denis (100 m spate), Baciuna Roberta (100 m spate).
Concursul a fost organizat de Federaţia elenă şi au participat 10 ţări din Europa cu peste 600 de sportivi.