smart

Primăvara scoate sătenii în grădini în Banatul Montan VIDEO

Cu ceva întârziere din cauza altitudinii față de satele de la câmpie, în satele din Banatul Montan a început campania agricolă de primăvară, iar locuitorii satelor s-au întors din nou la ceea ce bătrânii lor i-au învățat să facă pentru a supraviețui și a avea pe mese mâncare curată ș sănătoasă: munca în grădini, pe terenurile agricole sau în livezi încă de la primele ore ale dimineții.

De cum s-a zvântat pământul și vremea s-a încălzit puțin, la Padina Matei, sat de oameni harnici situat în Munții Locvei, localnicii au început să pregătească terenurile agricole și să planteze cartofii. Cartoful este una dintre cele mai importante culturi pentru gospodăriile subalpine din zonă. Alături de porumb este cultura de bază a săteanului.

Munca începe cu pregătirea terenului. Grădinile sunt curățate de crengi și resturi vegetale, se repară gardurile cu nuiele și spini rezultați din curățarea locului, iar apoi este împrăștiat gunoiul de grajd păstrat toată iarna în grămezi mari ca să fermenteze bine. Gunoiul care s-a transformat în compost este folosit ca îngrășământ natural, pentru îmbogățirea pământului de deal înalt mai sărăcăcios. În multe localități din Banatul de Munte, oamenii practică în continuare metodele tradiționale, folosind îngrășăminte naturale pentru ca legumele să fie sănătoase.

La Padina Matei, localnicii păstrează și un obicei vechi aproape uitat în alte părți ale țării. Toamna la recoltatul cartofilor, o parte din cultură, adică mai multe rânduri de cartofi, sunt lăsați peste iarnă în pământ. Aceasta este o metoda tradițională de la poalele Munților Locvei și ai Semenicului pentru ca primăvara, sătenii să aibă cartofi proaspeți din propria producție. După această etapă, terenul este arat, iar apoi sunt pregătite rândurile pentru noua cultură din această primăvară.

Sămânța provine tot din gospodărie. Tot toamna, după recoltare și transportul acasă, cartofii sunt sortați în funcție de soi și mărime: cei mari pentru consumul uman, cei mai mici pentru hrana animalelor peste iarnă, iar cei potriviți ca mărime, sunt cartofii de sămânță. Aceștia sunt păstrați în condiții speciale pentru plantarea din această primăvară. Cartofii sunt puși manual în pământ, de cele mai multe ori de către femei deoarece bărbații fac șirurile. Tuberculii sunt plantați în cuiburi de 3 sau 4 bucăți la o distanță de aproximativ 20 de centimetri unul de celălalt, la o adâncime de 10- 15 cm după care sunt acoperiți cu pământ.

Întreaga muncă de început de primăvară este făcută în primul rând pentru consumul propriu. Totuși, dacă anul este bun și producția depășește așteptările, o parte din cartofi ajung și la piață la vânzare.

În Banatul Montan, agricultura rămâne încă legată de tradiție. Oamenii continuă să muncească pământul așa cum au învățat din bătrâni, păstrând obiceiuri care nu s-au schimbat de generații. 

Un reportaj de Adi Neagu

Citeste si

Pompierii nu au avut vacanță de Paști

Bilanțul intervențiilor pompierilor cărășeni în minivacanța de Paște. În perioada 10–13 aprilie, pompierii militari cărășeni …