În Vinerea Neagră, la credincioșii romano-catolici din Banatul Montan, există o tradiţie veche de când lumea: în noaptea de vineri spre sâmbătă, bisericile rămân deschise toată noaptea. Tineri şi tinere, iar mai apoi adulţi şi bătrâni, stau de veghe şi fac priveghi în preajma mormântului simbolic din mijlocul bisericii unde …
Citeste mai mult
Info CS