VIDEO Zilele Reșiței 2015 – program complet – pe zile și pe ore

Cu ocazia praznicului Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel – patronii spirituali ai oraşului-, Primăria Municipiului Reşiţa şi Consiliul Local organizează evenimentul devenit tradiţie: “Zilele Reşiţei şi Ruga Bănăţeană’’. Manifestările au loc în perioada 26-28 iunie 2015, în cartierul Lunca Bârzavei (Govândari), în zona Renk, pe o suprafaţă de aproximativ 2,5 ha.
afis zilele resitei final
Programul cuprinde concerte în aer liber susţinute de artişti recunoscuţi pe plan naţional şi internaţional, care se vor desfăşura pe parcursul celor trei zile (vineri, sâmbătă, duminică), concursuri, proiecţii de laser, demonstraţii sportive.
În data de 27 iunie, SMILEY, unul dintre cei mai îndrăgiţi solişti de muzică pop-dance din România dar şi unul dintre cei mai carismatici prezentatori ai show-business-ului românesc, promite un concert de excepţie la Reşiţa.

În data de 28 iunie, artiştii de renume balcanic, Ana Bekuta şi Miroslav Ilic, care se bucură de un număr impresionant de fani în Banat şi nu numai, vor fi prezenţi pe scena reşiţeană.
Şi anul acesta, ne exprimăm încrederea că Smiley, Miroslav Ilic, Ana Bekuta, Nicoleta Voica, Petrică Mâţu Stoian alături de ceilalalţi artişti vor atrage un public numeros, asigurând municipiului vizibilitate atât pe plan regional, naţional şi chiar european.

IATĂ PROGRAMUL FINALIZAT, PE ZILE ȘI PE ORE, AL ZILELOR REȘIȚEI ȘI AL RUGII BĂNĂȚENE 2015 25-28 IUNIE

Joi, 25 iunie 2015, ora 10:00

“Bibliocăsuţa” – acţiune organizată de Biblioteca Municipală în Centrul Civic (căsuţa nr. 5)

Vineri, 26 iunie 2015

CONCURS DE ŞAH – locație -SALA POLIVALENTĂ
Concurs dezlegări probleme pentru copii, 10 ani;
Concurs dezlegari probleme juniori, 16 ani;
Turneu de blitz open general pentru seniori şi junior – cu omologare FIDE pentru OLE rapid;
– 19:00 – 23:00, Locație – ZONA RENK
Let’s get the party started! cu Sebastian Baciu şi Cătălin Radu
Concursuri ( skandenberg, tras de funie, dans etc.)
Karaoke Still – Concurs Karaoke
Spectacol de lasere și DJ LINE

Sâmbătă, 27 iunie 2015

– Parcul Tricolorului, orele 10-14: manifestări sportive sub genericul “Pe locuri, fiţi gata…SPORT!” – organizate în parteneriat cu Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Caraş-Severin şi cluburile sportive din Reşiţa: Clubul Sportiv Municipal Reşiţa, Clubul Sportiv Universitatea Reşiţa, Palatul Copiilor şi Club Sportiv Municipal Şcolar Reşiţa, Clubul Sportiv Şcolar Reşiţa, Reşiţa Locomotives .
Vor fi amenajate standuri de prezentare a fiecărui club sportiv din municipiu având următoarele discipline sportive: atletism, lupte, karate, judo, box, fotbal, fotbal american, handbal, baschet, volei, tenis, gimnastică artistică şi ritmică, radioamatorism, karting.
Vor avea loc şi demonstraţii sportive.

PROGRAM MUZICĂ UOARĂ , ora 19:00, ZONA RENK

HAPPY GIRLS Reşiţa
DEAD LINE Reşiţa
AKUSTICA Reşiţa
LEFT OVERS
SENS UNIC Reşiţa
GAZI DEMIREL – singurul interpret de muzică orientală din România
Ora 22: SMILEY

Duminică, 28 iunie 2015, ora 16:00, ZONA RENK

PROGRAM MUZICĂ POPULARĂ

Formaţia „Karasevska Zora”, Uniunea Croaţilor din România
Formația de dansuri populare maghiare „ Asociația Petőfi Sándor”, Asociaţia Platanus
Ansamblul de dansuri populare germane “ Enzian’’, Forumul Democratic al Germanilor
Moment religios
Cuvânt primar Mihai Stepanescu, urmat de oficială a Rugii cu brâul bănăţean (hora)
Suita de orchestră
Ansamblul Folcloric “DATINA CĂRĂŞANĂ” – coregrafi: Ion Ghiaur şi Ica Laţcu
Solist Grigore GHERMAN
Ansamblul Folcloric “DOINA TIMIŞULUI “ – al Casei de Cultură a Studenţilor din Timişoara, coregraf Marius Ursu
Solista Felicia STOIAN
Ansamblul de muzică şi dansuri populare “ Bârzava”, – suită de dansuri din zona Oaşului,
coregrafi: Nicolae şi Duşa Stănescu
Solistă Năstăcuţa IUGA
Ansamblul folcloric „ Semenicul ” al Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Caraş – Severin, coregraf Nistor Ghimboaşă
Solista Stana STEPANESCU
Ansamblul Folcloric” ŞINCA NOUĂ “, program specific din Ţara Făgăraşului, coregrafi: Gică Popa
Camelia şi Neluţu Motoc
Ansamblul folcloric “ BÂRZAVA” – suită din zona Olteniei, coregraf: Marin Barbu
Solist Petrică MÂŢU STOIAN
Ansamblul folcloric “ BÂRZAVA” – suită de munte, coregrafi: Nicolae şi Duşa Stănescu
Solista Camelia Bojin CEOCU
Ansamblul Folcloric “DOINA TIMIŞULUI “ – al Casei de Cultură a Studenţilor din Timişoara, coregraf Marius Ursu
Solist Traian JURCHELA
Solistă Nicoleta VOICA
Ansamblul folcloric “ BÂRZAVA” – dans sârbesc, coregraf: Senadin Krstici

DE la ora 21, Invitaţi speciali: soliștii din Serbia Ana BEKUTA, Miroslav ILIC
https://youtu.be/S-3sG_TmNC0
https://youtu.be/CXym-73tE2E

Comments

comments

Powered by Facebook Comments